Ekstrakcja z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych pozwala w wielu przypadkach, na ilościowe oddzielenie substancji lub grupy związków (np.: tłuszczów) z mieszaniny cząstek stałych lub ciekłych. Najbardziej znana technika separacji wzięła nazwę od niemieckiego chemika Franza Soxhleta (1848 – 1927), polega ona na destylacji czystego rozpuszczalnika w kontakcie z mieszaniną ekstrahowaną. W przypadku substancji stałych lub mieszanin o konsystencji stałej próbkę umieszcza się w nasadce ekstrakcyjnej porowatej celulozowej lub z włókna szklanego zanurzonej w czystym rozpuszczalniku, do którego ścieka kroplami z wiszącego powyżej kondensatora oddestylowany rozpuszczalnik. W pewnych odstępach czasu rozpuszczalnik z wyekstrahowanymi substancjami odprowadzany jest, za pomocą automatycznego syfonu, do naczynia destylacyjnego.
Porowata nasadka zatrzymuje nierozpuszczalną w rozpuszczalniku frakcję mieszaniny. Substancja rozpuszczona nie powinna parować w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika.
Pierwotny aparat ekstrakcyjny Soxhlet’a był wielokrotnie modyfikowany na różne sposoby. Niektóre modyfikacje miały na celu zwiększenie temperatury rozpuszczalników będących w kontakcie z ekstrahowaną mieszaniną, co w efekcie miało zmniejszyć czas ekstrakcji.
Aparaty ekstrakcyjne firmy VELP wykorzystują dwuetapową procedurę. W pierwszym etapie nasadka ekstrakcyjna, która będzie używana, zanurzona jest we wrzącym rozpuszczalniku umieszczonym z naczyniu destylacyjnym; po określonym czasie nasadka umieszczana jest poniżej chłodnicy kondensacyjnej z której ścieka, omywając próbkę, skondensowany rozpuszczalnik.
Procedura ta zmniejsza czas potrzebny na całkowitą ekstrakcję do 1/4 - 1/6 czasu potrzebnego na analizę klasyczną Soxhlet’a. Zakres potencjalnych aplikacji zawiera analizy żywności, paszy, detergentów, preparatów gumowych i plastikowych, produktów farmaceutycznych, gleby, itd. oraz związków rozpuszczalnych np.: tłuszczy, pestycydów, zmiękczaczy, utwardzaczy itd.
Urządzenia firmy VELP pozwalają na wykorzystywanie wielu różnorodnych rozpuszczalników, których większą część odzyskuje się pod koniec cyklu ekstrakcji, co redukuje do minimum związane z pracą urządzenia zanieczyszczenie powietrza. Urządzenia te produkowane są zgodnie z normami bezpieczeństwa IP 55 zapewniającymi bezpieczną pracę urządzenia.
Ekstrakcja techniką Randalla odbywa się w czterech fazach i w odróżnieniu od tradycyjnej ekstrakcji techniką Soxleta jest znacznie wydajniejsza i szybsza. Proces zachodzi w czterech fazach:
Faza 1: Faza gotowania - próbka jest zanurzona we wrzącym rozpuszczalniku
Faza 2. Wyjęcie próbki z rozpuszczalnika
Faza 3: Próbka jest przepłukiwana przez powracający z chłodnicy skroplony rozpuszczalnik
Faza 4: Faza odbierania rozpuszczalnika - w tym momencie ekstrakcja jest już zakończona, a nadmiar rozpuszczalnika zostaje oddestylowany.
CECHY APARATU SER 148/3:
- półautomatyczny,
- 3-stanowiskowy,
- masa próbki: 0,5-15 g,
- możliwość stosowania różnych rozpuszczalników,
- wysoka powtarzalność wyników,
- sterowanie mikroprocesorowe pozwalające na ustawienie temperatury pracy i czasu,
- zegar elektroniczny z sygnałem dźwiękowym określającym koniec każdej fazy ekstrakcji,
- możliwość zaprogramowania 10 programów ekstrakcji,
- objętość rozpuszczalnika: 30-100 ml,
- odzysk rozpuszczalnika 50-70 %,
- stopień ochrony IP55
- obudowa wykonana z materiału odpornego chemicznie
- wymiary 480x620x390 mm, waga 30 kg
- moc 500W
Standardowe wyposażenie dostarczane wraz z aparatem:
Kubki ekstrakcyjne 3 szt., Gilzy ekstrakcyjne op. 25 sztuk, Uchwyty gilz ekstrakcyjnych, 3 szt., Ekran grzejny, Uszczelka vitonowa, 3 szt., Uszczelka butylowa, 3 szt.,
Warunki instalacyjne: urządzenie powinno pracować pod dygestorium w wersji iskrobezpiecznej, w specjalnie przygotowanym „pokoju eterowym”, musi być zapewniony dopływ i odpływ wody oraz zasilanie 230V.
Producent | Velp |
---|